Planinarski domovi :: Žitnica, Japetić

"Žitnica", Japetić (815 m)

Planinarski dom Žitnica na Japetiću (815 m) sagradilo je HPD "Jastrebarsko" između 1951. i 1955. na vrhu livade zvanoj Žitnica. Dom ima prostranu blagovaonicu, kuhinju, terasu i 3 sobe sa ukupno 21 ležajem. Opskrbljen je hranom i pićem. Otvoren je petak popodne, subotu, nedjelju, praznicima/blagdanima i prema dogovoru. Do doma vodi makadamska cesta iz Svete Jane. U domu se nalazi kontrolni žig obilaznice 4 godišnja doba na Japetiću, Karlovačke obilaznice i Kružnog planinarskog puta kroz Samoborsko gorje. Nudi se mogućnost kupnje planinarske literature - knjiga, dnevnika i planinarskih karti Samoborskog i Žumberačkog gorja.

Domari: Marija Ivanušević 099 241 69 30, Ivica Ivanušević 098 905 30 18

Kontrolna točka: HPK, 4 godišnja doba na JapetićuPlaninarski parovi za 70 godina HPD Jastrebarsko, SO, KO

Cijene noćenja u planinarskom domu:

• članovi HPD Jastrebarsko sa važećom iskaznicom i markicom: 5,00 EUR

• gostinjac "Sv. Bernard" 1h20
  • pl. dom "Vodice" 8h
  • prijevoj Poljanice, lovački dom "Srndać" 3h

Kako do planinarskog doma Žitnica od Jastrebarskog?
S jaskanske strane postoje dvije markirane staze za uspon na Japetić, a kreću od:

• Frgolovca, iznad sela Kupeč Dol (45 min)
    • kod oznake s lijeve strane ceste na lokalitetu Frgolovac gdje je moguće parkirati automobil, ulazimo na šumsku stazu i strmim usponom za pola sata stižemo na dno livade Žitnice ispod istoimenog planinarskog doma i usponom po livadi za 10 min. dolazimo do doma.
  • Restorana Šumski dvor, kroz Mačkov jarak (1h)
    • markirana staza kreće u šumu 100 m prije restorana. Vozila je moguće parkirati na platou pokraj Vinarske zadruge. Dobro označena i utabani planinarski put prolazi kroz klanac Mačkov jarak pa otuda i naziv ovog puta. Za sat vremena dolazi se na zapadnu livadu podno doma.

Do obje polazišne točke moguće je doći automobilom ili autobusom. U nastavku je opisano kako doći do polazišnih točaka.

Jastrebarsko - Šumski dvor (8 km)
U Jasterbarskom treba skrenuti za Svetu Janu tj. Goricu Svetojansku (s glavne ceste, nedaleko od župne crkve). Prolazi se kraj dvorca Erdödy, te nastavalja s desne strane vojarne kroz sela Hrastje, Malunje i Ivančići. Na dijelu ceste između Malunja i Ivančića vidi se livada Žitnica i pl. dom na njoj. Ulaskom u Ivančiće cesta se uspinje i nakon kilometra se dolazi do oštrog lijevog zavoja nakon kojeg izbijamo na raskrižje. Glavna cesta nastavlja ravno prema Gorici Svetojanskoj (nastavite ravno ako idete autom do pl. doma, nastavak opisa ispod), a za Šumski dvor je potrebno skrenuti desno, te nakon 100 m lijevo pokraj vinarije. Iznad vinarije je veliko parkiralište gdje je moguće ostaviti vozilo. Nakon parkirališta, lijevo 100 m uzbrdo dolazimo do restorana Šumski dvor s čije terase se pruža pogled na svetojanske brege.

Jastrebarsko - Kupeč Dol, Frgolovac (9 km)
U Jastrebarskom, kod crkve Sv. Duha, potrebno je skrenuti na cestu za Samobor i Plešivicu. Nakon 3 km dolazi se do Y raskrižja u selu Gornja Reka gdje treba skrenuti lijevo u smjeru Vranovdola. Kod vatrogasnog doma u Vranovdolu skrećemo lijevo preko potoka. Strmo se uspinjemo, skrećemo desno u oštri zavoj i cestom uzbrdo dolazimo u selo Kupeč Dol. Nakon 100 m s desne strane je kapelica kraj koje skrećemo desno u smjeru prijevoja Velika Vrata i Samobor. Nakon cca 2 km dolazi se do lokaliteta Frgolovac gdje se nalazi ugibalište gdje je moguće parkirati automobile. Uspon na Japetić moguć je i od prijevoja Velika Vrata jer cesta presijeca Jaskanski planinarski put i markiranu stazu od Oštrca prema Japetiću.

Kako do vrha Japetića tj. piramide od pl. doma Žitnica?
Krenemo od pl. doma uzbrdo preko parkirališta po cesti i nakon 3 min. hoda skrećemo desno. Nakon oko 100 m dolazimo do križanja s putokazom (put desno vodi prema prijevoju Velika Vrata, Šoićevoj kući, Oštrcu, Plešivici). Mi krenemo lijevo, nakon 100 m dolazimo do livade i prelazimo preko nje skrećući lagano desno, te nastavljamo putem kroz šumu prolazeći ispod natpisa "JAPETIĆ - rezervat šumske vegetacije". Nakon 2 min. hoda kroz šumu ponovno dolazimo na livadu i nakon 100 m ulazimo u šumu i nastavljamo penjanje desno (ravno vodi put za Dragonoš i Šoićevu kuću - preko livada) te za 5 min. dolazimo do piramide.

Autom do pl. doma Žitnica - izbjegnite ovu varijantu ako je ikako moguće :)
Ako baš ne želite planinariti, do pl. doma Žitnica moguće je doći i autom.
Vidi opis puta Jastrebarsko - Šumski dvor iznad, pa nastavite čitati ovdje. Umjesto da skrenete desno prema vinariji i Šumskom dvoru nastavite ravno prema Gorici Svetojanskoj. Nakon 300 m proći ćete kraj osnovne škole i nedaleko od nje skrenite oštro desno nizbrdo. Kod kapelice skrenite desno i na cesti ste za Japetić. Proći ćete kraj igrališta NK Sv. Jana, kamenoloma, sela Grabarak i doći do parkirališta iznad doma. Od Jastrebarskog do pl. doma ima oko 25 km, tj. oko pola sata vožnje. Posljednjih 11 kilometara je makadam.

Planinarski dom Žitnica na Japetiću

Objavljeno: 28.02.2006. | Posljednja promjena: 29.01.2023.

Mrsinj, Nikina plasa, 1.4.2024.

Uskrsni ponedjeljak 1.4.2024. - jednodnevni izlet autubusom na Mrsinj iznad Korenice. Cijena izleta za članove društva je 20 eura.

Durmitor, Crna Gora, 22. - 29.6.2024.

Organizirani izlet povodom 75 godina HPD Jastrebarsko. Pozivamo članove da se prijave za ovaj osmodnevni izlet u prekrasno gorje Durmitora u Crnoj Gori od 22. do 29. lipnja 2024. Izlet je namijenjen isključivo članovima HPD Jastrebarsko.