Jaskanski planinarski put :: O JPP-u

Jaskanski planinarski put ili kraće JPP predan je na upotrebu 26. kolovoza 1979. godine kod planinarskog doma "Žitnica" na Japetiću, u čast 105. obljetnice planinarstva u Hrvatskoj. Ovo izdanje dnevnika pripremljeno je povodom 30 godina od otvorenja JPP-a, 60 godina rada Hrvatskog planinarskog društva "Jastrebarsko" i 120 godina starosti sljemenske piramide, koja se sada nalazi na Japetiću. Trasu puta odredili su i obilježili članovi HPD "Jastrebarsko" na poticaj tadašnjeg tajnika Franje Novosela.

O JPP-u

Put prolazi parkom prirode Žumberak – Samoborsko gorje, uglavnom istaknutim grebenima i vrhovima uz rub Panonske nizine odakle se pružaju lijepi vidici na dolinu Kupe te prema Zagrebu i dolini Save. Ako je dobra vidljivost pogled seže sve do Velebita, planina u Bosni pa čak i do Alpa.

JPP je do sada obišlo više od 1200 planinara. Ovo izmijenjeno i dopunjeno izdanje obuhvaća promjene na trasi puta radi lakšeg snalaženja u prirodi, veće sigurnosti obilaznika i uspješnijeg održavanja. Zahvaljujemo svim dosadašnjim obilaznicima puta, kao i onima koji ga namjeravaju obići, na primjedbama i pohvalama koje su nam pomogle da što bolje uredimo put, na obostrano zadovoljstvo.

HPD "Jastrebarsko"
Jastrebarsko, svibanj 2009.

Objavljeno: 28.02.2006. 01:55 | Posljednja promjena: 12.02.2019. 10:56

Italija, 20. - 23.6.2019.

Sva slobodna mjesta su popunjena.

Četverodnevni izlet u Italiju. Monte Piana, Tre cime di Lavaredo, Monte Paterno, Dürrenstein, Punta Roca.

Velebit - Visočica, 2.6.2019.

Sva slobodna mjesta su popunjena.

Nedjelja, 2.6.2019. - izlet kombijem na Visočicu. Visočica je istaknut vrh osovljen nad strmom ličkom padinom Velebita visine 1615 m. Zahvaljujući svojem položaju, to je jedan od najljepših vidikovaca na Velebitu. Cijena izleta za članove društva iznosi 130kn. Ograničeno na 18 sudionika.

Jaskanski planinarski put, 8. - 9.6.2019.

Subota i nedjelja, 8. i 9.6.2019. - obilazak Jaskanskog planinarskog puta, povodom 40. obljetnice, biti će iznimno nešto drugačiji. U Novom Selu Okićkom uz gromoglasni pucanj ispratit će nas Kuburaška udruga „Okić“, a na Japetiću očekuje nas nastup pjevačkog zbora Ivan pl. Zajc iz Zagreba. Stari grad Okić ovog puta nećemo obilaziti, ali će se obilazak JPP-a priznati i bez ove kontrolne točke.