Vrhovi Hrvatske planinarske obilaznice :: Okić

Okić

Okić (499 m)

Stari grad Okić nalazi se na vrhu stijene piramidalnog oblika. Prvi puta se spominje 1183. kao posjed Jaroslava Okićkog. Od planinarskog doma "Dr. Maks Plotnikov" u podnožju do ruševina starog grada može se popeti strmom stazom za 10 minuta. Postoje i dvije "alpinističke" varijante. Prva je Žoharov put koja je osigurana sajlama i klinovima, te je izvrsna za planinare koji nemaju prevelikog penjačkog iskustva, a žele isprobati uspon u otežanim uvjetima. Druga staza je Dragojlina staza koja počinje na pola puta između Domovića (Podgrađa) i doma pod Okićem. Dobila je ime prema Dragojli Jarnević koja je 1834. izvela uspon na Okić s južne strane, što se smatra prvim alpinističkim usponom u Hrvatskoj. Nije osigurana i preporuča se samo za uspon. Okić je poznato vježbalište alpinista i planinara.

S Okićgrada se pruža dobar vidik na Medvednicu, Zagreb, Pokuplje i s druge strane na Plešivicu.

Kontrolna točka: HPO, JPP
Žig HPO pričvršćen je na zidinama starog grada (pored starog, oštećenog žiga, u prosincu 2011. ubetoniran je novi), a ostali žigovi su u domu.

Objavljeno: 28.02.2006. 06:53 | Posljednja promjena: 13.01.2017. 12:03

Dan društva, Japetić, 16.11.2019.

Subota, 16.11.2018. na Japetiću obilježit će se Dan Hrvatskog planinarskog društva "Jastrebarsko". Ove godine proslavit će se 70. obljetnica osnutka HPD Jastrebarsko. Pozivamo sve članove i prijatelje da nam se pridruže u planinarenju i druženju u planinarskom domu Žitnica.