Vrhovi HPO :: Oštrc

Oštrc

Oštrc (752 m)

Oštrc je po mnogima središnji dio Samoborskog gorja. Kao oštar greben od 752 m svojim strmim stranama i mjestimično stjenovitim područjima daje dojam mnogo višeg vrha. Sam vrh daje posaban doživljaj u proljeće kada na livadama procvate bogata flora među kojom se može vidjeti mnogo rijetkog bilja. Između ostalog Oštrc udomljuje i neke zaštićene vrste kao što su blagajev likovac, božikovina, šimširasti krestušac, kranjski ljiljan, širokolistna veprina, lovorasti likovac i dr. Posjetiocima stoje na raspolaganju dva planinarska doma: Željezničar i Veliki dol. Na samom vrhu nalazi se spomen ploča prvom izletu HPD-a 1875. godine jer je vrh Oštrca bio cilj izleta. Osim rekreativnog planinarenja Oštrc pruža mogućnost alpinističkog penjanja na svojoj južnoj strani na tzv. stijeni Flinka, koja je alpinističko vježbalište.

Kontrolna točka: HPO, SO, 50 vrhova za 50 godina Društva (utemeljio HPD "Željezničar"), Od vrha do vrha
Žig HPO pričvršćen je za stijenu na vrhu, a ostali žigovi su u domu.

Objavljeno: 28.02.2006. | Posljednja promjena: 22.03.2021.

Učka, Kremenjak 10.03.2024.

Nedjelja, 10.3.2024. - izlet autobusom na Učku s obilaskom vrhova Kremenjak (827 m) i Brgud (874 m). Cijena izleta za članove društva je 25 eura. Izlet je namijenjen polaznicima pl. škole, ali mogu sudjelovati i ostali članovi društva.