Najave izleta :: Snježnik i Crni vrh, 6.11.2022.

Nedjelja, 6.11.2022. - jednodnevni izlet u primorski dio Gorskog kotara sa obilaskom vrha Snježnik (KT HPO 9.7., 1505 m) i vrha Guslica (1490 m) ili Crnog vrha (KT HPO 9.9., 1335). Cijena izleta je 120 kn.

Snježnik i Crni vrh, 6.11.2022.

Jadranko Šeper, 098 246 221

Autobusom, 50 mjesta

Ocjena zahtjevnosti izleta
K2 T2 - oznake

Cijena izleta za članove je 120,00 kn. Prijave se primaju putem prijavnog obrasca na mrežnim stranicama društva ili kod blagajnice Dijane Šamec Jurmanović u Cvjetnom atelieru "Dijana" najkasnije do srijede 2. studenog 2022. ili do popunjenja slobodnih mjesta uz uplatu kotizacije. Cijena pokriva troškove prijevoza.

Nedjelja, 6. studenog

• 5:45 - polazak iz Klinča Sela s okretišta autobusa u Amruševoj ulici
  • 6h - polazak s parkirališta u Ulici bana Josipa Jelačića (kod Centrale)
  • 9:30h - očekivani dolazak na Platak
  • GRUPA A - Snježnik i Guslica
    • 10h - polazak na Snježnik (1h30)
    • 12h - polazak na Guslicu (1h30)
    • 14h - povratak u planinarski dom (2h)
  • GRUPA B - Crni vrh
    • 10h - uspon na Crni vrh i povratak istim putem (oko 5h)
  • oko 18h polazak s Platka za Jastrebarsko
  • oko 20h dolazak u Jastrebarsko

Opis
Snježnik je zasigurno jedan od ljepših vidikovaca u Hrvatskoj sa kojeg nam se otvaraju pogledi na susjedne Grobničke alpe, dio Kvarnera, Velebit, uključujući i južne vrhove poput Vaganskog vrha, ali isto tako Japetić, Sljeme i Sveta Gera. U zimskom je razdoblju, slovenski Snežnik pokriven snijegom dominantniji vrh koji zaokuplja pažnju ali je i prepoznatljiv orijentir. Svojim kamenim grebenom koji izvire iz strmih zelenih livada impozantan je i prepoznatljiv. Ispod vrha smješten je zapušteni istoimeni planinarski dom.  Nastavak puta prema vrhu Guslica ide preko grebenskih livada preko Međuvrha. Ne zahtjevan je i interesantan zbog veličanstvenih pogleda. Na samom vrhu Guslice smješten je napušten i opustošen vojni objekt, koji je za vrijeme bivše države sadržavao centar za praćenje telekomunikacijskih veza. Nakon Guslice povratak do Platka djelomično nas vodi kroz šumski pojas, da bi zadnjih kilometar svoj put nastavili makadamskim putem.

Crni vrh ubraja se među vrhove istočnog dijela skupine Obruča jer se izdiže u području koje je prirodan nastavak niza vrhova iznad Grobničkog polja. Planinarima je to područje razmjerno malo poznato jer u njemu nema istaknutih planinarskih odredišta, a ni naselja u podnožju iz kojih bi polazili tradicionalni putovi, no vrijedno je posjeta zbog širokih vidika, lijepih livada i skrovitih šuma. Padine Crnog vrha su šumovite, a sam vrh je uzak stjenovit i travnat greben.

Standardna planinarska, štapovi, čeona svjetiljka, topla odjeća, kapa, rukavice i čvrsta obuća.

Okrijepa preko dana iz ruksaka. Dom Snježnik nije u funkciji. Odmor je prije povratka planiran na Platku u malom domu koji je opskrbljen jelom i pićem.

Objavljeno: 24.10.2022. | Posljednja promjena: 05.11.2022.

Mrsinj, Nikina plasa, 1.4.2024.

Uskrsni ponedjeljak 1.4.2024. - jednodnevni izlet autubusom na Mrsinj iznad Korenice. Cijena izleta za članove društva je 20 eura.