Vijesti :: Promocija knjige "Moj Camino 2" Mare Doljak

Promocija knjige "Moj Camino 2" Mare Doljak

O pješačkoj avanturi, koju je tri puta iskusila, poznatom hodočasničkom stazom Camino de Santiago, koja je počinjala na Pirinejima u francuskom gradu Saint-Jean-Pied-de-Por, a završila u Santiagu de Compostele - grada gdje je grob svetog Jakova,  kroz prošlost, tradiciju i ljude koji su oblikovali hodočasnički put i njegove legende, autorica će govoriti pred, očekuje se (ako je suditi po prethodnom gostovanju), brojnim knjigoljupcima i poklonicima putopisne literature.

U listopadu 1987. Vijeće Europe je ovaj put (kojeg još zovu "Stazom pod Mliječnim putem"), proglasio prvom europskom kulturnom rutom odnosno "glavnom ulicom Europe", a UNESCO  i mjestom svjetske baštine. Danas se na Camino godišnje uputi oko 250.000 ljudi, a kad je sveta godina, a posljednja je bila 2010., više je hodočasnika, a sljedeće svete godine su 2021., 2027. i 2032.

"Ovu knjigu možemo komentirati na više načina, npr. kao nastavak prve, kao dopunu ili kao pokušaj da se iskaže ono što je u tom prvom putovanju sazrelo i potražilo svoj zreliji i potpuniji iskaz. Iako je već u prvoj knjizi dan iscrpan opis tipičnih iskustava jednog hodočasnika na Camino Frances, na jednoj od bezbrojnih varijanti toga puta, od duhovnih, fizičkih i organizacijskih priprema do odnosa s ostalim hodočasnicima i mjesta kroz koje se prolazi na putu do Santiaga, sada je očito da je Mara prevladala te početničke probleme i može čitateljima, a možda i budućim hodočasnicima, dragocjene praktične savjete prenijeti mnogo mirnije, konkretnije, s manje emocija koje je, čini mi se, usmjerila na jedan drugi aspekt svojega odnosa prema Caminu."

Prof. emer. dr. sc. Marijan Šunjić, iz predgovora, MOJ CAMINO 2

Put Svetog Jakova (francuski put) (španjolski: Camino de Santiago Francés ili samo Camino Francés ) ruta je Puta svetog Jakova, duga oko 800 km, koju prelaze hodočasnici iz pravca Francuske na putu koji vodi u Santiago de Compostelu, grad u kojem se nalaze moći svetog apostola Jakova. Pored Camino Francésa postoje i druge rute prema Santiago de Composteli i to: Engleski, Portugalski, Katalonski, Sjeverni, Baskijski kao i još neki pravci. Ipak Camino Francés je najfrekventniji.

Objavljeno: 05.11.2018. | Posljednja promjena: 05.11.2018.

Vijesti

Odobreno financiranje projekta Revitalizacija planinarsko - posjetiteljske infrastrukture Parka prirode "Žumberak-Samoborsko gorje"

28.3.2024. na svečanosti dodjela ugovora i odluka o financiranju javne turističke infrastrukture temeljem javnog poziva "Regionalna diversifikacija i specijalizacija hrvatskog turizma kroz ulaganja u razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti" Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac dodijelila je Javnoj ustanovi Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje odluku o 100 postotnom financiranju projekta "Revitalizacija planinarsko – posjetiteljske infrastrukture Parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje" ukupnog iznosa prihvatljivih troškova od 5.602.782,17 eura.

Revitalizacija planinarske infrastrukture na Japetiću

Posljednjih nekoliko mjeseci HPD Jastrebarsko sa projektnim partnerima i suradnicima intenzivno je pripremalo projekt rekonstrukcije planinarskog doma Žitnica na Japetiću. 1. ožujka 2023. projektna dokumentacija u cijelosti je predana Ministarstvu turizma i sporta koje je objavilo javni poziv. U nastavku je kronologija pripreme projekta te vizualizacija rekonstruiranog doma.

Preminuo Mirko Kos

S tugom vas obavještavamo da je preminuo počasni predsjednik HPD Jastrebarsko - Mirko Kos. Posljednji ispraćaj je u četvrtak 27. lipnja 2024. u 16 sati na groblju u Jastrebarskom.

Obitelji izražavamo sućut u ime svih članova našeg planinarskog društva.

Stigle nove društvene majice

Pozivamo članove koji su naručili majice da ih podignu u salonu namještaja Aurelis u Klinča Selima (gdje se nalazi?) radnim danom od 8:30 - 14:30; 16:00 - 18:00 do petka 21.06. ili nakon 30.06.

Uplate se vrše isključivo na račun društva nakon preuzimanja majica!

Upute za plaćanje u prilogu.

Održan sajam mogućnosti u Krašiću

U petak, 17.5.2024. održan je Sajam mogućnosti u Krašiću na igralištu OŠ "Kardinal Alojzije Stepinac" u organizaciji Policijske postaje Jastrebarsko, Grada Jastrebarskog, Općine Krašić i Općine Žumberak. Na sajmu mogućnosti djeci su se predstavljale udruge uključujući HPD Jastrebarsko. Učenici 4. razreda mogli su pogledati planinarsku opremu i dobiti odgovore na pitanja vezana uz planinarstvo, a održan je i nagradni kviz s pitanjima o planinama i planinarstvu koji je pripremila Maja Žalac. HPD Jastrebarsko predstavljali su Maja Žalac, Mia Šamec i Zvonimir Plantaš.

Dodjela diploma polaznicima opće planinarske škole

Dodjela diploma održat će se u petak 24. svibnja 2024. u planinarskom domu Žitnica na Japetiću. Polazak je u 17:45 s parkirališta kod Centrale, odnosno u 18 sati s Frgolovca. Nakon podjele diploma planira se domjenak i druženje.