Najave izleta :: Južni Velebit - Bojin kuk, 4.12.2021.

Sva slobodna mjesta su popunjena.

Subota, 4.12.2021. - jednodnevni izlet kombi vozilima na vrh Bojin kuk (1110 m) HPO KT 13.5. Cijena izleta je 200 kn.

Južni Velebit - Bojin kuk, 4.12.2021.

Jadranko Šeper, 098 246 221

Kombi vozila, 24 mjesta

Prijave se primaju online ili kod blagajnice Dijane Šamec Jurmanović u Cvjetnom atelieru "Dijana" najkasnije do ponedjeljka 29. studenog 2021. ili do popunjenja slobodnih mjesta uz uplatu 200 kn. Cijena pokriva troškove prijevoza.

Subota, 4. prosinca

• 5:15h - polazak s autobusnog okretišta u Klinča Selima (Amruševa ulica)
  • 5:30h - polazak s parkirališta u Ulici bana Josipa Jelačića (kod Centrale)
  • 10:00h - Vaganac - Bojinac (2h)
  • GRUPA A
    • 12:00h - uspon na vrh Bojin kuk (1110 m) HPO KT 13.5. - djelomično osiguran zahtjevan put
    • 13:00h - Bojin kuk - Liskovi dolci - Veliko Rujno
    • 15:00h - Veliko Rujno - Vaganac
  • GRUPA B
    • 12:00h - Bojinac - Veliko Rujno - preko Velikog dolca (2h)
    • 14:30h - Veliko Rujno Vaganac
  • očekivani povratak u Jastrebarsko oko 21h

Opis
Jedan od hrvatskih vrhova koje svakako treba svrstati u favorite, Bojin je kuk, najviši vrh u Bojincu, području neobično slikovitih vapnenačkih kukova. Pogledi sa samog kuka i bjelina stijena koje se izdižu iz travnatih visoravni južnog Velebita ostaju dugo u sjećanju posjetitelja zbog svoje iznimne ljepote i raznolikosti. O ljepoti Bojinca najbolje svjedoči činjenica da su granice Nacionalnog parka Paklenica 1977. proširene tako da Park obuhvati i Bojinac kao zapadnu, izdvojenu cjelinu. Iako je Bojinac iznimno slikovit, treba imati na umu da je uspon na najviši, Bojin kuk zahtjevan pa se ne preporučuje neiskusnim planinarima. Travnate visoravni i kameni divovi isprepliću se ovim područjem, a slikoviti Jagin i Jeličin kuk koji nose ženska imena, podsjećaju nas na legendu koja kaže da su seoske pastirice bježeći pred Turcima radije birale smrt sa kukova nego gubljenje časti. S vrha se otvara pogled na Vaganski vrh i Sveto brdo, na otok Pag, Zadarski arhipelag te na čitavo Veliko Rujno. Do vrha se treba uspeti položenom strmom stijenom uz pomoć sajle. Za uspon na Bojin kuk potrebna je oprema za samoosiguranje i zaštitne rukavice što posebno vrijedi za vrijeme kada su stijene vlažne i skliske. Uspon na vrh ipak nakon svih napora nagrađuje posjetitelje već spomenutim vidicima. Teren je pretežito kamenit i za pohod je potrebna čvrsta obuća.

Standardna planinarska, hodački štapovi, čeona svjetiljka, topla odjeća, kapa, rukavice i čvrsta obuća. Za grupu A - preporučam pojas + samoosiguravajući komplet, a obavezna je zamka 6-7 m, promjera 5-6 mm + 2 karabinera matičara. Ponijeti zaštitne rukavice!

Prehrana i piće iz ruksaka. Na trasi puta nema opskrbe.

Objavljeno: 12.11.2021. | Posljednja promjena: 25.11.2021.

Papuk, 27. - 28.4.2024.

Na izlet se putuje sa dva kombija i dva auta. Sva slobodna mjesta su popunjena.

Subota i nedjelja, 27. - 28.4.2024. - dvodnevni izlet na Papuk sa obilaskom vrhova Lapjak, Nevoljaš i Ivačka glava. Cijena izleta za članove društva je 56€.

Vježba orijentacije na Japetiću, 6.4.2024.

U subotu 6. travnja na Japetiću će se održati vježba orijentacije u sklopu planinarske škole. Pozivaju se polaznici prethodnih planinarskih škola koji nisu odradili vježbu orijentacije ili je žele ponoviti da se prijave najkasnije do četvrtka 4.4.