Najave izleta :: Klek, 13.4.2024. - proslava 150 godina planinarstva u RH

Zbog odluke organizatora da ferata Klek u subotu bude van funkcije uspon na vrh Klek realizirat ćemo planinarskom stazom.

Prijave su produljene do popunjenja slobodnih mjesta. Odjave s povratom kotizacije više nisu moguće.

Subota 13.4.2024. - jednodnevni izlet autobusom na Klek (KT2 HPO) s obilaskom Đulinog ponora i Zavičajnog muzeja u Ogulinu (KT1 HPO). Cijena izleta 15€.

Klek, 13.4.2024. - proslava 150 godina planinarstva u RH

Jadranko Šeper, 098 246 221

autobusom, 50 sjedala

Cijena

15 eura

Ocjena zahtjevnosti izleta

K2 T1 oznake

Subota 13. travnja

• 06:15h - polazak s okretišta autobusa u Amruševoj ulici u Klinča Selima
  • 06:30h - polazak s parkirališta u Ulici bana Josipa Jelačića u Jastrebarskom (kod Centrale)
  • 08:00h - obilazak Đulinog ponora i Zavičajnog muzeja s alpinističkom zbirkom u Ogulinu
  • 10:00h - Bjelsko - polazak prema planinarskom domu Klek (1h)
  • 11:00h - prigodni program povodom 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj i pokazna vježba HGSS-a u obližnoj stijeni Podkleka.
  • 12:00h - polazak na planinarsku turu do vrha Klek
  • 13:00h - dolazak na vrh
  • 13:30h - povratak u Bjelsko na ručak
  • 18:00h - očekivani povratak prema Jastrebarskom
  • 19:00h - povratak u Jastrebarsko

Opis

Uspon na Klek središnja je akcija koja se organizira povodom 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj. Ovim prigodnim usponom na Klek zajedno ćemo se prisjetiti povijesnog susreta u Ogulinu 1874. kada je profesor Johannes Frischauf iz Graza Vladimiru Mažuraniću i Budi Budisavljeviću predložio da se u Hrvatskoj osnuje planinarska organizacija. Nedugo potom u Zagrebu je osnovano Hrvatsko planinsko družtvo (HPD), čime su Hrvati postali deveti narod svijeta, i prvi u ovom dijelu Europe, sa svojom planinarskom organizacijom. Prigodni program kod planinarskog doma započinje u 11 sati, a osim kratkih govora sadržavat će atraktivnu pokaznu vježbu HGSS-a u obližnoj stijeni Podkleka. Kod planinarskog doma svi zainteresirani sudionici dobit će razglednicu Kleka i prigodni pečat.

Nakon silaska u Bjelsko za sve sudionike priređuju se besplatan ručak i planinarsko druženje u Bjelskom ispod Kleka. Organizatori uspona su Hrvatski planinarski savez i HPD Klek, Ogulin.

Standardna planinarska, štapovi i čvrsta obuća.

Dom Klek opskrbljen je pićem. Preporučamo ponijeti hranu i piće u ruksaku, radi moguće gužve. Ručak je organiziran u povratku u Bjelskom.

Objavljeno: 19.03.2024. | Posljednja promjena: 27.04.2024.

Viševica, 5.5.2024.

Nedjelja, 5.5.2024. - završni izlet planinarske škole u Gorski kotar. Uspon na Viševicu i ručak u Vagabundinoj kolibi. Cijena izleta za članove društva je 15 eura. Prioritet imaju polaznici planinarske škole i pomagači u planinarskoj školi.