Otvorenje Matinog mosta u Slapnici

U nedjelju 20. listopada 2019. uz obilježavanje, trećeg po redu Međunarodnog dana krajobraza u Značajnom krajobrazu Slapnica, na prilazu slapu Brisalo upriličeno je svečano otvorenje novoizgrađenog mosta. Most je nazvan Matin po pok. Matiji Mauzeru koji je dugo godina vodio brigu o starom mostu.

Otvorenje Matinog mosta u Slapnici

Od otvorenja Jaskanskog planinarskog puta prije 40 godina a vjerojatno i mnogo ranije improvizirani most preko Slapnice povezuje dvije obale i dvije općine - općinu Žumberak i općinu Krašić. Kroz sve godine postojanja JPP-a, mostom je olakšan pristup slapu Brisalo i atraktivnom kanjonu potoka Pečnika, posebice nakon kišnih sezona i zime kada ga obilje vode čini zahtjevnim za prolazak. Bez tog mosta prijelaz preko Slapnice bio bi nemoguć u što nas uvjerava i bujica koja je posljednji improvizirani most pomakla iz svog ležišta, opasno ga nagnula, a kao takav potencijalno je bio opasan i nesiguran za prelazak preko gorskog potoka.

Na inicijativu HPD-a Jastrebarsko, koju već gotovo dvije godine komuniciramo sa ravnateljem PP Žumberak-Samoborsko gorje g. Kristijanom Brkićem, realizirana je ideja o zajedničkom projektu izgradnje novog prijelaza preko Slapnice koji će svojom konstrukcijom biti siguran za prelazak, a njegov novi položaj neće biti na udaru bujica koje nerijetko protutnje ovom potočnom dolinom.

Posljedica naših razgovora uspješno je realizirana ideja, a uz partnere HPD Jastrebarsko i PP Žumberak-Samoborsko gorje u provedbi je nesebično pomogao zamjenik gradonačelnika Grada Jastrebarskog g. Stipe Bučar osobno, tvrtka BM transporti Croatia vlasnika Anite i Marija Brajaka, općine Žumberak i Krašić, naši članovi Tomislav Ćuk, Danijel Dimnjaković, Juro Galović, Damir Ivančan, Mario Jalšovec, Marcel Kopić, Dražen Lovreček, Ivica Mihaljević, Franjo Novosel, Igor Plantaš, Zvonimir Plantaš, Roland Vučinić, Jadranko Šeper i prijatelji društva Nikola Lacković i Boris Tutek.

20. listopada 2019. godine uz obilježavanje trećeg po redu Međunarodnog dana krajobraza u Značajnom krajobrazu Slapnica na lokaciji prilaza slapu Brisalo upriličeno je svečano otvorenje ovog mosta. U prisustvu predstavnika inicijatora gradnje, izvođača i brojnih jaskanskih planinara most je otvorila i predala na uporabu gospođa Nada Dragan Mauzer, udovica Matije Mauzera kome je u počast ovaj most nazvan Matinim mostom.

Matija Mauzer rođen je u Žumberku 1940., u selu Žalčev Brijeg. Nakon ženidbe sa Nadom rođ.Dragan, seli u Slapnicu u Draganov mlin, djedovinu supruge Nade, gdje živi sve do smrti 2012.

Zbog poštovanja i ljubavi prema kraju u kojem je živio, ali i želje da se i izletnicima i planinarima, kao i ostalim žiteljima Žumberka omogući prilaz prirodnim ljepotama, vodio je brigu o mostu preko Slapnice i putu prema slapu Brisalo. Tijekom života u nekoliko navrata samostalno gradi i popravlja oštećenja na mostu nastala zbog bujica i drugih nepogoda. Iz navedenih razloga UO HPD-a Jastrebarsko na redovnoj sjednici donosi Odluku da se novi trajni most nazove „Matin most“ u spomen marljivom stanovniku ovoga kraja i čovjeku koji je živio i volio Slapnicu i Žumberak.

Nakon svečanog otvorenja 34 planinara hodnjom su uz slap Brisalo i obilazak Zidanih pećina nastavili do naselja Pećno. Povratak je organiziran uz Vranjački slap do mosta, gdje smo zaokružili ovaj događaj po lijepom i sunčanom vremenu koje je pristajalo uz ovaj bitan događaj za planinare i posjetitelje prirodnih ljepota koje nam Žumberak pruža.

Matin most u Slapnici

Objavljeno: 30.10.2019. 13:54 | Posljednja promjena: 30.10.2019. 15:54

Dan društva, Japetić, 16.11.2019.

Subota, 16.11.2018. na Japetiću obilježit će se Dan Hrvatskog planinarskog društva "Jastrebarsko". Ove godine proslavit će se 70. obljetnica osnutka HPD Jastrebarsko. Pozivamo sve članove i prijatelje da nam se pridruže u planinarenju i druženju u planinarskom domu Žitnica.