Najave izleta :: Papuk, 10. - 11.9.2022.

Izlet se otkazuje zbog nedovoljnog broja prijavljenih.

Subota i nedjelja, 10. - 11.9.2022. - dvodnevni izlet na Papuk sa obilaskom vrhova Lapjak, Nevoljaš i Ivačka glava. Cijena izleta za članove društva je 320 kn.

Papuk, 10. - 11.9.2022.

Mia Šamec, 098 414 138

Autobus - 50 sjedala

Ocjena zahtjevnosti izleta
K2 T2 - oznake

Prijave se primaju putem prijavnog obrasca na mrežnim stranicama društva ili kod blagajnice Dijane Šamec Jurmanović u cvjećarni "Dijana", najkasnije do ponedjeljka 5. rujna 2022. ili do popunjenja slobodnih mjesta. Cijena izleta za članove društva je 320 kuna. Cijena pokriva troškove prijevoza, smještaja u pl. kući Lapjak i ulaznicu za Park prirode Papuk.

Subota, 10. rujna

• 6:00 - polazak s parkirališta u Ulici bana Josipa Jelačića (kod centrale)
  • 9:30 - očekivani dolazak u Veliku, okrijepa i priprema za turu
  • 10:00 - Velika – Velički stari grad – Tauberove stijene – Lapjak (KT HPO 1.2., 667 m) – Nevoljaš (729 m) – Jankovac, (3:30)
  • 13:30 - Jankovac – ručak, odmor (2:30)
  • 16:00 - obilazak Grofove staze i slapa Skakavac
  • 18:30 - večera i druženje u pl. domu Jankovac

Nedjelja, 11. rujna

• 8:00 - doručak i priprema za turu
  • 9:00 - Jankovac – Ivačka glava (KT HPO 1.3., 913 m) – Jankovac (4:30)
  • 14:30h - Jankovac - ručak, odmor (1:30)
  • 16:00 - povratak u Jastrebarsko

Slavonska planina – Papuk

Iz dubina nekadašnjeg Panonskog mora izdižu se na gotovo tisuću metara nadmorske visine vrhovi Papuka. Ovo geološki najraznolikije područje Hrvatske prvi je i jedini geopark u Hrvatskoj. Njegovi slojevi otkrivaju povijest koja je u potpunosti mijenjala lica prostora – od Panonskog mora do raskoši stabala stoljetne bukve. Promijenjeno lice u svojim dubinama ipak priča sva proživljena iskustva prostora spremno ih dijeleći sa znatiželjnicima!

Ogromni su se morski valovi lomili i odbijali od Papuka. Iznad valova zapjenjenih od siline udaraca o papučko tlo izvirivali su divovski morski psi, kitovi i graciozni dupini. U sigurnom zaklonu kopna, lovci su dizali svoje logore i čekali na plijen, mamute i bizone. Slika je to Papuka dok je bio otok u Panonskom moru, prije više od desetak milijuna godina.

Priroda je sačuvala dokaze o tom vremenu. Brojni fosilni ostaci milijunima godina kasnije pričaju nekadašnju morsku priču Slavonije. Otoci Panonskog mora danas su planine, a najljepša slavonska upravo je Papuk. U nizini Slavonije vrhovi visoki i do tisuću metara nadmorske visine čine se pravim gorostasima.

Papuk je prvi i jedini geopark u Hrvatskoj. Sadrži formacije stijena izuzetnog geološkog interesa. Stijene su stare i preko 400 milijuna godina i među najstarijima su u Hrvatskoj. Papuk je izgrađen od metamorfnih, magmatskih i sedimentnih stijena, a smatra se da su izdanci Tisijske tektonske ploče, koje nalazimo na Papuku, najvredniji primjeri panonskog bazena. Prvi hrvatski geološki spomenik prirode, Rupnica, nalazi se na Papuku.

Standardna planinarska oprema. Planinarski dom na Jankovcu opremljen je hranom i pićem. Hrana i piće iz ruksaka.

Planinarska kuća Lapjak opremljena je kupaonicom i zajedničkom kuhinjom. Spavanje je na skupnom ležištu.

Objavljeno: 12.08.2022. | Posljednja promjena: 09.09.2022.

Viševica, 5.5.2024.

Nedjelja, 5.5.2024. - završni izlet planinarske škole u Gorski kotar. Uspon na Viševicu i ručak u Vagabundinoj kolibi. Cijena izleta za članove društva je 15 eura. Prioritet imaju polaznici planinarske škole i pomagači u planinarskoj školi.