Najave izleta :: Zeleni vir i Vražji prolaz, 29.9.2019.

Izlet je otkazan zbog nedovoljnog broja prijavljenih.

Nedjelja, 29.9.2019. - jednodnevni izlet djece i roditelja u Gorski Kotar. Obilazak slapa Zeleni vir, kanjona Vražji prolaz i špilje Muževa hišica. Cijena izleta za djecu 50 kn, a za roditelje 100 kn.

Zeleni vir i Vražji prolaz, 29.9.2019.

Manuela Budišćak, 091 941 86 67

autobusom

Prijave se primaju kod blagajnice Dijane Šamec Jurmanović u cvjećarni "Dijana" najkasnije do četvrtka 24. rujna 2019. ili do popunjenja slobodnih mjesta uz uplatu 50 kn djeca, 100 kn roditelji. U cijenu je uključen prijvoz i ulaznica u Vražji prolaz.

Na izlet se mogu prijaviti isključivo djeca školske dobi i jedan ili dva roditelja u pratnji (članstvo u HPD Jastrebarsko je obavezno!).

Nedjelja, 29. rujna

• 8:00 - polazak s parkirališta u ulici B. Josipa Jelačića ( kod Centrale)
  • 10:00 - dolazak u Skrad
  • 10:15 - polazak prema Zelenom viru (1 sat hoda)
  • 11:15 - dolazak do doma Zeleni vir (ručak, igre) - posjet hidroelektrani
  • 13:15 - obilazak Vražjeg prolaza
  • 14:15 - obilazak špilje Muževa hišica (ponijeti baterijsku svjetiljku i topliju odjeću)
  • 16:00 - polazak za Jastrebarsko
  • oko 18h - očekivani dolazak u Jastrebarsko

ZELENI VIR je golemi špiljski portal, pred koji se sa 70 m visoke stijene, raspršen u tisuće kapljica, ruši slap potoka Curka. Pogled na 30 m visok otvor špilje doima se kao ulaz u neki pod­zemni svijet. U drugom dijelu špilje je malo jezero zelene boje, čiji je vodostaj reguliran branom sagrađenom 1922. radi opskrbe munjare (hidroelektrane), koja se nalazi stotinjak metara dalje.

VRAŽJI PROLAZ je uzak kanjon strmih stjenovitih strana, koje je ponegdje tako stisnute da se od neba vidi samo uzak trak. Dnom kanjona vodi put, koji na nekoliko puta prelazi s mosta na most, mjestimice preko uzdužne galerije ispod kojeg huči šumni tok potoka Jasle. Vražji prolaz završava nakon 20 minuta, kod nadstrešnice podno ulaza u špilju Muževa hiža.

MUŽEVA HIŽA (320 m) je špilja čiji se veliki portal ističe s lijeve strane potoka Jasle. Kroz velik ulazni portal vijugavim podzemnim hodnikom stiže se u drugu dvoranu, u kojoj ima zanimljivih kamenica (lokvi vode). Za posjet je potrebno ponijeti svjetiljku.

Standardna planinarska. Čvrste cipele ili jače tenisice. Rezervna majica i čarape. Ponijeti čeonu ili ručnu svjetiljku i topliju odjeću za špilju. Ponijeti nešto za pojesti i popiti.

Planinarski dom na Zelenom viru opskrbljen je jelom i pićem.

U slučaju najave lošeg vremena izlet se odgađa. Pratiti objave na web stranici!

Objavljeno: 07.09.2019. | Posljednja promjena: 09.08.2021.