Najave izleta :: Advent u Postojnskoj jami, 26.12.2018.

Srijeda, 26.12.2018. obilazak Slovenskog regionalnog parka Rakov Škocjan i Postojnske jame. Cijena prijevoza je 150 kn, a ulaznice za posjet Postojnskoj jami 20,60 eura.

Advent u Postojnskoj jami, 26.12.2018.

Jadranko Šeper, 098 246 221

autobusom, 33 mjesta

Prijave se primaju kod blagajnice Dijane Šamec Jurmanović u cvjećarni "Dijana" uz uplatu kotizacije u iznosu 150 kn do četvrtka 20. prosinca 2018. ili do popunjenja slobodnih mjesta. Prednost imaju članovi društva prema redoslijedu uplata kotizacije. U cijenu kotizacije uključen je autobusni prijevoz. Novac za ulaznice sakupiti ćemo putem.

Srijeda, 26. prosinca

• 07:00 polazak s parkirališta u Ulici bana Josipa Jelačića (kod Centrale)
  • 10:00 obilazak Rakovog Škocjana
  • 14:15 organizirani posjet Postojnskoj jami

Standardna planinarska. Hrana i piće iz ruksaka. Temperatura u Postojnskoj jami je oko 10 stupnjeva.

Rakov Škocjan krška je dolina duljine 2,5 km u kojoj su u geološkoj povijesti vode iz obližnjeg Cerkniškog polja na svom putu u Planinsko polje formirale više jamskih sistema. Kasnije se urušavanjem stropa na nekoliko mjesta formirala idilična slika prirodnih lučnih mostova koje uvjetno rečeno spaja krška dolina. Područje Rakovog Škocjana prati potok Rak u dužini oko 2 km od njenog izvora, pa do mjesta gdje ponire u jamu Tkalca. Nakon toga svojim podzemnim tokom nastavlja još oko 3 km gdje se u Planinskoj jami ulijeva u Pivku. Nakon toga nastavljaju zajedno vodotokom rijeke Unica.

O Postojnskoj jami ne treba govoriti mnogo, jer je u svojoj 200 godišnjoj povijesti dobro istražena i nadaleko poznata. Ono što je u vrijeme adventa drugačije, ozračje je u kojem su organizatori nastojali u ovaj prirodni ambijent uklopiti biblijske motive došašča. Tako je u periodu od Božića do Nove godine angažirano oko 150 glumaca, statista i pjevača, a sve je popraćeno svjetlosnim i zvučnim kulisama. Obilazak spilje je trajanja 1,5 h, od čega se oko 4 km posjete odvija u vožnji vlakom, dok se jedan kilometar prolazi uređenim stazama. Ispred ulaza u jamu, na promenadi dugačkoj 400 metara organiziran je adventski sajam sa ugo ponudom u vidu snack food-a, kuhanog vina i slično.

Objavljeno: 09.12.2018. | Posljednja promjena: 12.12.2018.