Najave izleta :: Južni Velebit - Anića kuk, 28.2.2016.

Nedjelja, 28.2.2016. - jednodnevni izlet autobusom u Nacionalni park Paklenica predviđa obilazak dominantne i vrlo atraktivne stijene Anića kuka i kanjona Velike Paklenice. Cijena izleta 130 kn.

Južni Velebit - Anića kuk, 28.2.2016.

Sa vrha Anića kuka sa 712 m nadmorske visine pruža se lijep pogled prema Podvelebitskom kanalu i izlazu potoka Velike Paklenice iz svoga kanjonskog dijela, dok se prema sjeveru nazire prijevoj Buljma, Babin vrh, Vaganski vrh i Sveto brdo, a nešto bliži su Komić, Krivi kuk, Vlaški grad, Borovnik i Zoljin kuk. Preko 70 godina Anića kuk privlači i mnogobrojne penjače s preko 100 uređenih smjerova.

Dolina Velike Paklenice duga je 14,5 km. Zbog vodonepropusne litološke podloge od izvora Velike Paklenice, pa do njenog sutoka s Brezimenjačom, voda je u koritu Velike Paklenice prisutna tijekom cijele godine. Od Anića kuka do Marasovića u dužini od 3 km ima izrazite kanjonske značajke – uska je (nekoliko desetaka metara) i duboka (do 400 m). Urušeni stijenski blokovi djelomično su zagradili kanjon što uvjetuje formiranje brzaka i manjih slapova. Riječ je o prostoru izuzetne geomorfološke vrijednosti, koje slovi kao najatraktivnije hrvatsko penjalište, poznato penjačima diljem Europe, a i šire.

Jadranko Šeper, 098 246 221

autobusom, 30 mjesta

Prijave se primaju kod blagajnice Dijane Šamec Jurmanović u cvjećarni "Dijana" uz uplatu 130kn do petka 26. veljače 2016. ili do popunjenja slobodnih mjesta. U cijenu je uključen prijevoz i ulaznica u NP Paklenica.

Nedjelja, 28. veljače

• 5:30 - polazak s parkirališta u Ulici bana Josipa Jelačića (kod Centrale)
  • 9:30 - dolazak u NP Paklenica
  • Ulaz u NP – Anića luka – Anića kuk (HPO, 712 m) – Pl. dom Paklenica – Velika Paklenica – ulaz u NP, 7h hoda
  • 17:30 - okupljanje kod autobusa na ulazu NP
  • oko 21:30 - dolazak u Jasku

Standardna planinarska. Za uspon na vrh Anića kuka korisno je ponijeti rukavice. Čeona lampa i štapovi poželjni.

Hrana i piće iz ruksaka. Pl. dom Paklenica opskrbljen je pićem.

Objavljeno: 08.02.2016. | Posljednja promjena: 28.03.2021.

Papuk, 27. - 28.4.2024.

Zbog manjeg interesa, na izlet se putuje sa dva kombija.

Subota i nedjelja, 27. - 28.4.2024. - dvodnevni izlet na Papuk sa obilaskom vrhova Lapjak, Nevoljaš i Ivačka glava. Cijena izleta za članove društva je 56€.

Vježba orijentacije na Japetiću, 6.4.2024.

U subotu 6. travnja na Japetiću će se održati vježba orijentacije u sklopu planinarske škole. Pozivaju se polaznici prethodnih planinarskih škola koji nisu odradili vježbu orijentacije ili je žele ponoviti da se prijave najkasnije do četvrtka 4.4.