Okić

Okić (499 m)

Stari grad Okić nalazi se na vrhu stijene piramidalnog oblika. Prvi puta se spominje 1183. kao posjed Jaroslava Okićkog. Od planinarskog doma "Dr. Maks Plotnikov" u podnožju do ruševina starog grada može se popeti strmom stazom za 10 minuta. Postoje i dvije "alpinističke" varijante. Prva je Žoharov put koja je osigurana sajlama i klinovima, te je izvrsna za planinare koji nemaju prevelikog penjačkog iskustva, a žele isprobati uspon u otežanim uvjetima. Druga staza je Dragojlina staza koja počinje na pola puta između Domovića (Podgrađa) i doma pod Okićem. Dobila je ime prema Dragojli Jarnević koja je 1834. izvela uspon na Okić s južne strane, što se smatra prvim alpinističkim usponom u Hrvatskoj. Nije osigurana i preporuča se samo za uspon. Okić je poznato vježbalište alpinista i planinara.

S Okićgrada se pruža dobar vidik na Medvednicu, Zagreb, Pokuplje i s druge strane na Plešivicu.

Kontrolna točka: HPO, JPP
Žig HPO pričvršćen je na zidinama starog grada (pored starog, oštećenog žiga, u prosincu 2011. ubetoniran je novi), a ostali žigovi su u domu.

Objavljeno: 28.02.2006. 06:53 | Posljednja promjena: 13.01.2017. 12:03

Italija, 20. - 23.6.2019.

Sva slobodna mjesta su popunjena.

Četverodnevni izlet u Italiju. Monte Piana, Tre cime di Lavaredo, Monte Paterno, Dürrenstein, Punta Roca.

Velebit - Visočica, 2.6.2019.

Sva slobodna mjesta su popunjena.

Nedjelja, 2.6.2019. - izlet kombijem na Visočicu. Visočica je istaknut vrh osovljen nad strmom ličkom padinom Velebita visine 1615 m. Zahvaljujući svojem položaju, to je jedan od najljepših vidikovaca na Velebitu. Cijena izleta za članove društva iznosi 130kn. Ograničeno na 18 sudionika.

Jaskanski planinarski put, 8. - 9.6.2019.

Subota i nedjelja, 8. i 9.6.2019. - obilazak Jaskanskog planinarskog puta, povodom 40. obljetnice, biti će iznimno nešto drugačiji. U Novom Selu Okićkom uz gromoglasni pucanj ispratit će nas Kuburaška udruga „Okić“, a na Japetiću očekuje nas nastup pjevačkog zbora Ivan pl. Zajc iz Zagreba. Stari grad Okić ovog puta nećemo obilaziti, ali će se obilazak JPP-a priznati i bez ove kontrolne točke.